معرفی سازمان تأمین اجتماعی

به منظور اجرا و تعمیم و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی و استقرار نظام هماهنگ و متناسب با برنامه‌های تأمین اجتماعی و نیز فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از محل وجوه و ذخائر، «سازمان تأمین اجتماعی» وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل گردیده است و این سازمان دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری بوده و امور آن منحصراً طبق اساسنامه‌ای که به تصویب هیئت وزیران رسیده است اداره می‌شود. از این رو سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی است که مأموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد (به صورت اختیاری) است.

جمعیت تحت پوشش این سازمان، شامل حدود ١٢میلیون نفر بیمه شده و نزدیک به ۳ میلیون نفر مستمری‌بگیر است که با درنظر گرفتن افراد خانواده بیمه‌شدگان، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی به بیش از ۴۲ میلیون نفر می‌رسد. براساس قانون، سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان عمومی غیردولتی است که بخش عمده منابع مالی آن از محل حق بیمه‌ها (با مشارکت بیمه شده و کارفرما) تأمین می‌شود و متکی به منابع دولتی نیست. به همین دلیل، دارایی‌ها و سرمایه‌های آن متعلق به اقشار تحت پوشش در نسل‌های متوالی است. تکیه‌گاه اصلی این سازمان مشارکت سه‌جانبه کارفرمایان، بیمه‌شدگان و دولت در عرصه‌های مختلف سیاستگذاری، تصمیم‌گیری‌های کلان و تأمین منابع مالی است.

از این رو با توجه به ظرفیت های بالای ایده پردازی و نوآوری دیجیتال در سازمان تأمین اجتماعی و نیز پیرو اعلام آمادگی مدیرعامل محترم سازمان تأمین اجتماعی، جناب آقای دکتر نوربخش جهت حمایت از استارتاپ‌ها در نمایشگاه الکامپ سال ۱۳۹۶، این رویداد به عنوان اولین اقدام فراگیر و رسمی سازمان تأمین اجتماعی در راستای عزم جدی این سازمان برای ایفای نقش تاثیرگذار در زمینه حمایت از اکوسیستم ایده‌پردازی و نوآوری دیجیتال و همکاری با استارتاپ ها با محوریت حوزه های فناوری بیمه و سلامت دیجیتال در کشور می باشد.